Úterý, 28 března, 2023
DomůBydleníZvolte správnou barvu pro jednotlivé pokoje

Zvolte správnou barvu pro jednotlivé pokoje

Date:

Nenechte si ujít

Magie 

Magie je obklopena mnoha mýty a legendami a má...

Jak přežít na pracovním trhu v době recese

Současná ekonomická situace asi netěší nikoho z nás. Někteří však mají to štěstí, že si mohou stěžovat...

Zbavte se nálepky lenocha

Možná jste se v určitém období profesně nesnažili tak, jak byste měli či mohli,...

Velký únik Intelu: Příští rok přijdou nové high-endové procesory i refresh mainstreamu

V prvním kvartálu se máme dočkat očekávaných Sapphire Rapids,...
- Komerční sdělení -časopis

Nudné bílé stěny dnes naleznete už jen málokde. Příjemnou hrou barev se dnes každý snaží osvěžit domov nebo místo práce. Jejich psychologická moc opticky zakrývá nedostatky prostor, ale stejně dokáže i povzbudit nebo utlumit činnosti v místnosti. Pokud jste se právě rozhodli pro novou malovku, inspirujte se našimi radami a zvolte podle nich vhodný odstín vašeho pokoje.

Modrá barvou mírnosti
Oblíbené barvy vypovídají o člověk víc než byste čekali. Ale stejně jako u lidí předvídají jejich vlastnosti, dokáží ovlivňovat jejich pocity. Modrá je barvou klidu a působí uvolňující. Je vhodná do většiny místností, neboť vnáší do domova harmonii. Omezuje hádky a obzvlášť ji mají v oblibě děti. Máte-li hyperaktivního syna nebo dceru, malá lampa se žárovkou této barvy zlepšuje jejich soustředěnost. Naopak, určitě byste jim neměli dávat do pokoje nic červeného.

Tento odstín je totiž doslovným nabíječem energie a tedy jejich šibalství se ještě znásobí. Červená je vhodná do obývacího pokoje nebo ložnice. Zde působí dokonce povzbuzující v sexuální oblasti. Neměli byste to však s ní přehánět, protože vzbuzuje také agresivitu. V místnosti proto postačí dvě stěny této barvy v kombinaci se dvěma stěnami v bílém ladění.

Kuchyně se vám bude nejlépe vyjímat v oranžové. Ta podporuje chuť k jídlu. Hnědá ve světlejších odstínech působí uklidňujícím dojmem. Žlutá rozzáří prostor a šíří pozitivní atmosféru. Je proto vhodná do chodeb a uvítacích prostor. Světlé varianty fialové a modré jsou vítány v dětských pokojích. Mají v sobě totiž skrytou toleranci a trpělivost. Oranžové prostory vyhánějí z člověka depresivní nálady. Pokud patříte mezi lidi, kteří podléhají módním trendům, vězte tedy, že rok 2009 bude patřit mořské modré, vybledlé fialové a žluté.

I černá má šanci
Tmavé barvy působí na člověka depresivně a obírají ho o energii. Ale ani černou nemusíte poslat hned do zatracení. V bytě se hodí na stropy, chcete-li opticky zmenšit místnost. Jinak je vhodná do stylových obchodních prostor a nočních podniků. I v pracovním prostředí si můžete napomoci vhodným výběrem barev. Šedá se hodí do jednacích místností, protože symbolizuje kompromis a ochotu vyjednávat. Pokud v zaměstnání sedíte u počítače, měli byste mít u sebe minimální doplňky tohoto odstínu. Působí totiž uklidňujícím dojmem na oči a v ostatních evokuje důstojnost a oporu.

Její opakem je bílá, která silně namáhá zrak. Pohřebištěm tvořivosti je tmavě hnědé prostředí. Chcete-li pustit fantazii na plné obrátky, zvolte raději tyrkysovou nebo inspirativní fialovou. Tyrkysová zlepšuje také komunikativnost a vyjadřovací schopnosti. Pokud vlastníte obchod, prodávanému zboží můžete také dopomoci vhodným výběrem barev. Červenou přislíbíte dobrodružství a vzrušení, růžová je magnetem hračkářství, fialová přitahuje magii, černá tajemno, žlutá je životabudič.

Dejte na vnitřní pocit
Průvodce světem barev vám může sloužit jen k inspiraci. Nelze totiž nalinkovat co konkrétní barva v někom vyvolává. Výsledky výzkumů vyplývají jen z názoru většiny. No konečné rozhodnutí zvolte hlavně podle vlastního úsudku. Darmo by vám, někdo hodiny vysvětloval o optimistické síle žluté barvy. Pokud na vás právěže působí příliš agresivně, výsledek malování by byl katastrofální. Namísto pohody byste v sobě stále pociťovali nervozitu. Nestaňte se tedy otroky vlastního bytu a zvolte hlavně takový odstín, který je vašemu srdci nejbližší.

Z pokoje zahrada nebo pláž
Pokud se neumíte spokojit s jednoduchými barevnými kombinacemi a chcete opravdu něčím upoutat, pohledejte ve svém okolí někoho, kdo se věnuje uměleckému malování. Namísto plátna se tentokrát bude moci vyřádit na vašich stěnách. Zvolte si podkladovou barvu a proměňte každou místnost v bytě v jiné dobrodružství. Z dětského pokoje se může stát džungle se zvířátky, rovnou z postele v ložnici můžete mít výhled na pláž a moře a vaše kuchyně se může najednou ocitnout ve venkovské zahradě nebo někde v parku. Fantazii se meze nekladou a když malbám přizpůsobíte i styl zařízení, váš byt si oblíbí nejedna návštěva.

Nejnovější příběhy

- Komerční sdělení -pr článek