Úterý, 28 března, 2023
DomůBydleníPřeneste exotiku do svého bytu

Přeneste exotiku do svého bytu

Date:

Nenechte si ujít

Magie 

Magie je obklopena mnoha mýty a legendami a má...

Jak přežít na pracovním trhu v době recese

Současná ekonomická situace asi netěší nikoho z nás. Někteří však mají to štěstí, že si mohou stěžovat...

Zbavte se nálepky lenocha

Možná jste se v určitém období profesně nesnažili tak, jak byste měli či mohli,...

Velký únik Intelu: Příští rok přijdou nové high-endové procesory i refresh mainstreamu

V prvním kvartálu se máme dočkat očekávaných Sapphire Rapids,...
- Komerční sdělení -časopis

Při zařizování bytů a domů se většinou řídíme klasickým stylem, který jen někdy doplníme o barevně výstřednější kombinaci. Uvažovali jste však už o tom, že byste si do pokoje přinesli kousek exotiky pomocí netypického zařízení? Pokud se vám do srdce vryla návštěva nějaké země nebo milujete-li nějakou konkrétní kulturu, můžete si takto přenést kousek cizího světa přímo k vám domů.

Pod africkým nebem
Prostředí černého kontinentu představuje pro našince závan skutečné exotiky. Styl úzce spjatý s přírodou chytí za srdce všechny milovníky zeleně a naturálního nábytku. V místnosti by určitě měly převažovat dřevěné výrobky. Vyhněte se plastům a umělým materiálům. Použijte raději bambus, který je těmto končinám velmi blízký. Využít jej můžete také na podlahu, kde je velmi vděčným materiálem. Je totiž vysoce odolný a dodává prostoru teplý a příjemný vzhled. Na sedací část zvolte ratan, který vám připomene teplé letní dny, které s oblibou trávíte na terase.

Ty vám může navodit také síťka na ležení, kterou můžete připevnit v rohu místnosti. Nevyhýbejte se zvířecím motivům. Ty by měly dominovat také na bytových doplňcích. Ve specializovaných obchodech si pořiďte dřevěné sošky slona, žirafy nebo typických afrických artefaktů. Vše samozřejmě laďte do přírodních zemitých tónů – hnědé, zelené, pískově červené. Kolem postele si zavěste jemný závěs, který obyvatele tohoto kontinentu chrání před otravným hmyzem. Vy si jej dozdobte například motýlky a přidejte mu tak jedinečný vzhled. Nezapomínejte na rostliny. Čím více jich v místnosti umístíte, tím lépe se přizpůsobíte místní flóře. No a celkový dojem vylepšete zarámovanými fotografiemi z těchto končin světa.

Dálný Orient
Učarovala vám orientální kultura a neumíte se vynadívat v jejich uměleckých kouscích? Zařiďte si tedy doma malou soukromou japonskou svatyni. Dominantními barvami jsou červená, bílá, černá, žlutá, případně hnědá. Namísto křesel rozmístěte kolem stolu obrovské polštáře. Textilie najděte s potiskem připomínajícím tyto země. Na podlahu dejte koberec ve stejném ladění. Nábytek by měl být nízký a v jednoduchých liniích. Ty kontrastují s bohatými ozdobami. Nebojte se ozdobit stěny papírovými lucernami, deštníky nebo různými vějíři. Pro oddělení různých částí místností použijte paraván, který je také typický pro japonskou nebo čínskou kulturu.

Na okna použijte raději dřevěné žaluzie. V místnosti by nemělo chybět ani kimono, které může být zavěšeno třeba na zdi. Pořiďte si sošky, které připomínají asijské tradice – Buddha, drak, ptáci, lotosový květ. Obyvatelé těchto zemí mají v oblibě zejména jejich zlaté provedení. Porcelán by mohl být vyzdoben jejich písmem nebo typickými symboly. Z rostlin převažují samozřejmě bonsaje, popřípadě orchideje. Celkově tento styl může působit na někoho honosně, přímo snobsky. Proto je důležité nepřesáhnout správnou míru v doplňcích, abyste nedosáhli tzn. přečkákaný vzhled.

Zastavte čas
Poslední tip bude pro milovníky historie. Ať máte rádi nějaké dřívější období nebo teprve nedávnou minulost, vaším obchodem číslo 1 se jistě stane starožitnictví. Ne jednou zde za rozumný peníz můžete najít nádherné kousky. Pokud se nerady prohrabujete ve starých obchodech, můžete si dát vyrobit jednotlivé kusy na míru. Při zařizování dbejte hlavně na to, abyste nemíchali jednotlivé styly. Případně je doplňujte velmi citlivě, aby do sebe vkusně zapadaly. Vyplatí se vám tedy nejprve zalistovat v několika knihách, abyste si ujasnili celkové zaměření zařizování. Měli byste vsadit na klasickou dřevěnou podlahu.

V kuchyni můžete místo sporáku umístit tradiční kamna. V obýváku by určitě neměl chybět krb. V ložnici by měla dominovat těžká dřevěná postel a obrovské péřové peřiny. Dbejte na detaily. Vyhledejte svícny, zrcadla a porcelán s historickým nádechem. Chcete-li vnést do prostor trošku moderna, vsaďte raději na jednoduché tvary, které nebudou tak kontrastovat se zbytkem zařízení. Problémem mohou být různé elektrospotřebiče. Poraďte se s odborníkem a snažte se ho nenápadně ukrýt za různé zástěny.

Nejnovější příběhy

- Komerční sdělení -pr článek