Je malý, uzoučký, ale je tvůj. I garsoniera může být útulná, je pouze podstatné najít vhodná řešení a aplikace při jejím zútulnění. Následující tipy ti pomohou!
Pokud jsi náchylná k nepořádku, život v garsonce nevymysleli právě pro tebe. I když patříš do druhé kategorie, iv tom případě může zařízení maličkého prostoru znamenat nemalou výzvu. Jak rozdělit prostor? Jak od sebe oddělit jednotlivé funkční části? Ale vůbec: jak vytěžit maximum z minimálního prostoru? Jsou to někdy opravdu miniaturní životní prostory, ale jejich praktické uspořádání není nemožné. Potřebuješ jen patřičnou dávku kreativity!
Použij optické triky!
Prvním krokem je, abys vyřešila způsob, jak opticky rozšířit prostor, který máš k dispozici. Vyber takové barvy a vzory, u kterých se bude místnost na vzhled zdát větší. Na stěny a podhled použij nátěr světlých odstínů. Povrchová úprava podlahy by také neměla být tmavá, a vzorovaná, ty totiž zužují prostor. Neměj strach o to, že konečný efekt bude fádní, vždyť barvy můžeš vhodně zvolit i na jiné části zařízení.
Sni ve velkém!
Jako vlastník miniaturního bytu se musíš smířit s faktem, že šestimístnou rohovou sedačku a velkosektorovou skříňovou sestavu nevymysleli pro tebe. Neukázaly by dobře, a navíc by se ti mezi obrovskými kusy nábytku nepohybovalo pohodlně. Ale nezoufej, prodejny nábytku jsou plné mini gaučů malých formátů či skládacích postelí, které jsou dokonalými kusy pro tvé maličké prostory.
Buď kreativní!
Stejně jako na psacím stole držíš v jednom šálku více rtů, tak i jednotlivé kusy nábytku mohou posloužit vícefunkčně. Tento fakt je dobré mít na zřeteli při samotném zařizování interiéru. Právě proto, není nutné, aby si do něj vtěsnala i psací stůl, vždyť nízký stolek může posloužit i pracovním účelům. Kolem něj pokládej proutěná sedadla, tak bude kompozice použitelná ještě místo jídelního stolu. Nižší komody, s přehozenými měkkými dekami, mohou posloužit jako doplňkové sezení. Zkus postavit do prostoru police na knihy, a najednou se z nich stanou perfektní paravany.
Vybarvi prostor!
Jednotlivé funkční celky bytu od sebe oddělíš použitím různých barevných odstínů. Pokud jsou stěny kuchyně bílé, pozadí jídelního stolu může být o pár odstínů tmavší, ale s pigmentací to nepřeháněj! Podlahou dokážeš také vymezit část prostoru, pokud je byt pokryt plovoucí podlahou, do pracovního koutu můžeš položit třeba koberec z přírodního sisalu.
Odděluj!
Místnost vizuálně oddělíš nejen policemi, nebo různými druhy podlahoviny, k tomuto účelu poslouží také vertikální látkové žaluzie zasahující do prostoru, nebo různé jiné ovladatelné interiérové rolety. Jsou dokonalým řešením, zejména tehdy, chceš-li určitou část místnosti od cizích a zvědavých pohledů zcela oddělit.
Využij daný prostor!
Neodmyslitelnou součástí malometrážního bytu je vytvoření adekvátních úložných prostor. Snaž se využít každý koutek a povrch, umístí nad dveře poličku, která může v dané výšce třeba pokračovat po celém obvodu stěny. Zajisti si ploché boxy, které spolu s ložním prádlem schováš pod postelí, umyvadlo zapomeň do pevné koupelnové skříňky!
Pokud nakonec využiješ všechny popsané možnosti, docílíš efektivně využitého prostoru a zároveň zajistíš úložné prostory pro všechny předměty svého liliputánského království. V tom případě nebude tím nejtěžším úkolem udržovat v něm přehledný řád, i kdyby si nebyla pověstná svou pořádkumilovností…