Úterý, 28 března, 2023
DomůNovinkyMáte po krk hesel? Aktualizujte si Chrome, již podporuje novou technologii přihlašování

Máte po krk hesel? Aktualizujte si Chrome, již podporuje novou technologii přihlašování

Date:

Nenechte si ujít

Magie 

Magie je obklopena mnoha mýty a legendami a má...

Jak přežít na pracovním trhu v době recese

Současná ekonomická situace asi netěší nikoho z nás. Někteří však mají to štěstí, že si mohou stěžovat...

Zbavte se nálepky lenocha

Možná jste se v určitém období profesně nesnažili tak, jak byste měli či mohli,...

Velký únik Intelu: Příští rok přijdou nové high-endové procesory i refresh mainstreamu

V prvním kvartálu se máme dočkat očekávaných Sapphire Rapids,...
- Komerční sdělení -časopis

Existuje také testovací web, kde si můžete novinku vyzkoušet.

Google zpřístupňuje technologii Passkey veřejnosti.
Jedná se o bezpečnější způsob přihlašování, při kterém si není třeba pamatovat žádné heslo.
Funkci bude mít k dispozici každý, kdo si aktualizuje Chrome.
K přihlašování je využíváno mobilní zařízení.
Kromě Windows fungují Passkeys už i na macOS a Androidu.
Google oficiálně vydal novou verzi svého prohlížeče Chrome s číselným označením 108. Největší novinkou v prohlížeči je, že již standardně podporuje technologii Passkey, která má na webu kompletně nahradit přihlašování hesly. Tématu se věnoval web Android Police.

Se spouštěním technologie začal Google již na podzim, dosud ale měli Passkey k dispozici jen testeři zmíněného internetového prohlížeče. Zároveň tento čas sloužil i samotným webovým stránkám k tomu, aby mohly postupně přidat podporu pro nový způsob přihlašování.

Nyní je funkce Passkey součástí stabilního vydání Chromu 108 a distribuována tedy bude postupně všem jeho uživatelům. Když následně člověk navštíví podporovanou webovou stránku umožňující přihlašování přes Passkey, internetový prohlížeč mu tuto možnost automaticky navrhne.

Technologie Passkey aktuálně funguje v prohlížeči Chrome na zařízeních se systémy Windows 11, macOS a Android. Zájemci si mohou její používání v praxi vyzkoušet na testovacím webu passkeys.io.

Ideální řešení z hlediska bezpečnosti?
Co se týká samotného fungování Passkeys, při pokusu o registraci na podporovanou webovou stránku vám chytrý telefon navrhne automatické vygenerování účtu. To je třeba potvrdit zámkem obrazovky nebo biometrií. Následně je vytvořen a uložen jedinečný identifikátor, pomocí kterého vás zařízení dokáže na daný web příště automaticky přihlásit.

Pro přihlášení do vytvořeného účtu není třeba nic vyplňovat ani vypisovat, jen ověřit svou identitu jako při odemčení smartphonu.

Vytvořené Passkeys jsou v případě prohlížeče Chrome zálohovány prostřednictvím Správce hesel od Googlu, na přidání podpory pro novinku však již pracují také konkurenční správcovské nástroje. Na serveru Googlu jsou však data nahrávána v end-to-end šifrované podobě, přičemž dešifrovací klíče jsou uloženy pouze v spárovaných mobilních zařízeních.

Výsledkem je, že při přihlašování na desktopu budete také potřebovat svůj chytrý telefon. Internetový prohlížeč na počítači vám zobrazí QR kód, který je třeba telefonem naskenovat a přihlášení potvrdit zámkem obrazovky. Samotný Passkey přitom mezi zařízeními přenášen není, telefonem přihlášení jen autorizujete.

Na závěr dodejme, že z fungování technologie Passkey vyplývá hned několik bezpečnostních výhod. V první řadě systém vždy generuje jedinečné identifikátory pro každou webovou stránku, takže případný únik dat z jedné stránky neumožní hackerům přihlásit se do vašeho účtu na jiném portálu. Rovněž je nízké riziko jejich úniku ze serveru díky end-to-end šifrování. Ničeho nedosáhnou ani podvodníci svými phishingovými technikami – uživatel jim svůj identifikátor poskytnout neumí, protože ho sám nezná.

Nejnovější příběhy

- Komerční sdělení -pr článek