Úterý, 28 března, 2023
DomůNovinkyInstituce EU se dohodly na pravidlech pro design, výrobu a zpracování baterií

Instituce EU se dohodly na pravidlech pro design, výrobu a zpracování baterií

Date:

Nenechte si ujít

Magie 

Magie je obklopena mnoha mýty a legendami a má...

Jak přežít na pracovním trhu v době recese

Současná ekonomická situace asi netěší nikoho z nás. Někteří však mají to štěstí, že si mohou stěžovat...

Zbavte se nálepky lenocha

Možná jste se v určitém období profesně nesnažili tak, jak byste měli či mohli,...

Velký únik Intelu: Příští rok přijdou nové high-endové procesory i refresh mainstreamu

V prvním kvartálu se máme dočkat očekávaných Sapphire Rapids,...
- Komerční sdělení -časopis

Podle dohody bude povinné prohlášení o uhlíkové stopě pro baterie s kapacitou nad 2 kWh.

Evropský parlament a Rada EU dosáhly v pátek dohody o přepracování pravidel o bateriích a zohlednění technologického vývoje a budoucích výzev. Dohodnutá pravidla se vztahují na celý životní cyklus baterií, od návrhu až po konec jejich životnosti, a na všechny typy baterií prodávaných v EU – přenosné baterie, takzvané SLI baterie (na napájení, startování a osvětlení vozidel), LMT baterie pro elektrické skútry a kola , baterie elektromobilů a průmyslové baterie.

Vyjednavači orgánů EU se shodli na přísnějších požadavcích, aby byly baterie udržitelnější, výkonnější a odolnější. Podle dohody bude povinné prohlášení o uhlíkové stopě pro baterie s kapacitou nad 2 kWh.

Po období tří a půl roku od vstupu nové legislativy v platnost přenosné baterie ve spotřebičích budou muset být navrženy tak, aby si je spotřebitelé mohli sami jednoduše vyjmout a vyměnit.

Pro lepší informovanost spotřebitelů budou baterie označeny štítky a QR kódy s informacemi o jejich kapacitě, výkonu, trvanlivosti, chemickém složení a se symbolem pro separovaný sběr.

Podle dohody se od všech hospodářských subjektů umisťujících baterie na trh EU, s výjimkou malých a středních podniků, bude vyžadovat, aby vypracovaly a zavedly „politiku povinné péče“, s cílem řešit sociální a environmentální rizika spojená se získáváním, zpracováním a obchodováním se surovinami a druhotnými surovinami.

Dohoda stanovila i cíle sběru – do roku 2023 to má být 45 % použitých baterií, 63 % do roku 2027 a 73 % do roku 2030 pro přenosné baterie. Pro LMT baterie je to 51 % do roku 2028 a 61 % do roku 2031.

Minimální úrovně znovuzískaného kobaltu (16 %), olova (85 %), lithia (6 %) a niklu (6 %) z výrobního a spotřebitelského odpadu musí být opětovně použity v nových bateriích.

BMW postaví závod na výrobu elektrických baterií v Maďarsku
Všechny baterie a průmyslové baterie se po konci jejich životnosti musí sbírat bezplatně z pohledu jejich uživatelů, a to bez ohledu na jejich povahu, chemické složení, stav, značku nebo původ.

Do 31. prosince 2030 Evropská komise posoudí, zda má být postupně ukončeno používání nenabíjecích přenosných baterií pro všeobecné použití.

Dohodu před jejím vstupem v platnost ještě musí schválit poslanci europarlamentu a ministři členských států (Rada EU).

Nejnovější příběhy

- Komerční sdělení -pr článek