Úterý, 28 března, 2023
DomůNovinkyDálničáři oznámili, jak to bude s mýtem a systémy v příštím roce

Dálničáři oznámili, jak to bude s mýtem a systémy v příštím roce

Date:

Nenechte si ujít

Magie 

Magie je obklopena mnoha mýty a legendami a má...

Jak přežít na pracovním trhu v době recese

Současná ekonomická situace asi netěší nikoho z nás. Někteří však mají to štěstí, že si mohou stěžovat...

Zbavte se nálepky lenocha

Možná jste se v určitém období profesně nesnažili tak, jak byste měli či mohli,...

Velký únik Intelu: Příští rok přijdou nové high-endové procesory i refresh mainstreamu

V prvním kvartálu se máme dočkat očekávaných Sapphire Rapids,...

Máte po krk hesel? Aktualizujte si Chrome, již podporuje novou technologii přihlašování

Existuje také testovací web, kde si můžete novinku vyzkoušet. Google...
- Komerční sdělení -časopis

V roce 2023 se pro dopravce při mýtu nic nemění, uvádí NDS.

V roce 2023 se pro dopravce při mýtu nic nemění. Mýtné bude vybíráno stejným způsobem a za nezměněných finančních podmínek. Oznámil to v pátek na brífinku místopředseda představenstva Národní dálniční společnosti (NDS) Jaroslav Ivanco s tím, že se společností SkyToll podepsala NDS závaznou dohodu „s výrazně lepšími podmínkami pro SR z pohledu výběru mýta a kontrahování služeb“.

„Téměř po dvou letech jsme završili nekonečná kola jednání se současným poskytovatelem mýtných služeb a zajistili jsme první základní službu výběru mýta pro rok 2023. Zároveň jsme ji potvrdili dohodou (memorandem) mezi oběma společnostmi tím způsobem, aby se stala závaznou pro společnost SkyToll. Její přesné vyčíslení jsme zakotvili v dodatku, který už nebude tak jako dosud utajován, bude veřejný. Všechna čísla budou veřejně dostupná,“ upřesnil.

„Po dvouletých jednáních jsme dospěli k výrazně lepším podmínkám pro Slovenskou republiku z pohledu výběru mýta a kontrahování služeb od společnosti SkyToll. Tento týden jsme úspěšně ukončili technické testování nového systému EETS, tedy technického zabezpečení pro mezinárodní mýtné a jeho fungování na Slovensku. Jsme připraveni tak, jak jsme slibovali, od nového roku začít na Slovensku s implementací této služby a do prvního kvartálu 2023 začít is úspěšným testováním a nasazováním pro všechny dopravce na Slovensku,“ zdůraznil.

Ivanco zároveň upozornil, že pro dopravce se nic nemění, není třeba si vyměňovat tzv. OBU jednotky. \“Mýtné se bude dále vybírat od dopravce stejným způsobem a za nezměněných finančních podmínek,\“ zdůraznil místopředseda představenstva NDS.

„Předpokládaná nákladovost mýtného systému při výběru asi 240 až 250 milionů eur ročně bude za rok 2022 asi 103 milionů eur. Výsledek dohody je, že v roce 2023 nás bude stát mýtný systém 63 milionů eur. Úspora tedy bude 40 milionů eur bez aplikace valorizace. To znamená, že v lednu SkyToll dle smlouvy má právo aplikovat zvýšení ceny dle aktuální inflace. Jelikož jsme se dohodli, že i tato inflace bude nižší, úspora by byla 49 milionů eur. Tady však trochu předjíždíme, tohle se projeví až v lednovém fakturování,“ přiblížil.

Dohoda podle něj předpokládá, že když stát odkoupí část podniku Enforcement, vrátí se obě strany k jednacímu stolu. „Součástí jednání o odkoupení části podniku bude i revize tohoto čísla, tedy 63 milionů eur. Nákladovost bychom měli mít někde kolem 25 % až 26 %. To procento závisí na tom, jaký bude výběr mýta,“ poznamenal Ivanco.

NDS podle něj počítá is tím, že náklady na provozování mýta budou ještě nižší poté, co odkoupí část podniku. „Nebude to systémem, že je to zafixované, bez ohledu na to, o kolik méně (služeb) bude SkyToll poskytovat. Bude se automaticky rekalkulovat jakákoli nákladovost,“ dodal místopředseda představenstva NDS.

„Společnost SkyToll vyhověla žádosti státu a v souladu s podepsaným dodatkem smlouvy od dnešního dne zahájila proces ukončování komplexní služby elektronického výběru mýta na Slovensku. Ideálním řešením pro budoucí výběr mýta na Slovensku je férové vysoutěžení nového systému a jeho dodavatelů. Věříme zároveň, že dokážeme dát státu výhodnou nabídku,“ uvedl k oznámenému podpisu dodatku smlouvy s NDS Miroslav Beneš, mluvčí ITIS Holding, a. s., která je od srpna 100procentním vlastníkem slovenské společnosti SkyToll.

Nejnovější příběhy

- Komerční sdělení -pr článek