Úterý, 28 března, 2023
DomůNovinkyVelký únik Intelu: Příští rok přijdou nové high-endové procesory i refresh mainstreamu

Velký únik Intelu: Příští rok přijdou nové high-endové procesory i refresh mainstreamu

Date:

Nenechte si ujít

Magie 

Magie je obklopena mnoha mýty a legendami a má...

Jak přežít na pracovním trhu v době recese

Současná ekonomická situace asi netěší nikoho z nás. Někteří však mají to štěstí, že si mohou stěžovat...

Zbavte se nálepky lenocha

Možná jste se v určitém období profesně nesnažili tak, jak byste měli či mohli,...

Máte po krk hesel? Aktualizujte si Chrome, již podporuje novou technologii přihlašování

Existuje také testovací web, kde si můžete novinku vyzkoušet. Google...
- Komerční sdělení -časopis

V prvním kvartálu se máme dočkat očekávaných Sapphire Rapids, v roce 2023 však do desktopu zřejmě nezavítají čipletové procesory Meteor Lake. Výrobce má náhradu.

Na první kvartál příštího roku Intel chystá uvedení hned několika high-endových platforem pro nejnáročnější.
Konkurenční AMD Threadripper Pro aktuálně nabízí 64 jader a jejich počet příští rok zřejmě poroste na 96.
Intel však pro mainstream v desktopu neuvede očekávané čipletové procesory Meteor Lake.
Díru má zaplátat refresh současných Raptor Lake, které pravděpodobně jen posunou frekvence.
Rok 2023 bude pro Intel znamenat návrat do skutečného high-endu v desktopu. Již v prvním čtvrtletí by měl uvést čipy Sapphire Rapids až s 56 fyzickými jádry. Uniklé snímky z oficiální prezentace, které publikoval uživatel s přezdívkou @9550pro na Twitteru, však přinášejí i jedno zklamání.

56 velkých jader v čipletech
Intel do desktopu, respektive pracovních stanic či datacenter chystá rovnou dvě nové platformy. Nové Xeony skládané z menších čipletů nahradí současné monolity, které aktuálně nabízejí maximálně 28 jader.

První platformou je Sapphire Rapids-112L, jejímž základem bude čipová sada W790 a procesory vycházející z ještě nedostupných serverových variant. V nejvyšší konfiguraci nabídnou až 56 fyzických jader, přičemž všechna budou výkonná. Nepůjde tedy o hybridní architekturu kombinující výkonná a úsporná jádra jako je tomu u mainstreamových Raptor Lake. Kapacita L3 cache paměti se v nejvyšších konfiguracích vyšplhá až na 105 MB.

Nechybí jim funkce automatického přetaktování Turbo Boost Max Technology 3.0, která se zastaví na 4,8 GHz. Procesory však budou mít také odemčený násobič pro možnost dalšího navýšení frekvencí. TDP procesorů se vyšplhá na 350 W, ale jde o hodnotu platnou pro základní takty. Při automatickém přetaktování teplotní limit a spotřeba ještě stoupnou. Procesory integrují maximálně 112 linek PCI Express 5.0 a vybaveny budou osmikanálovým paměťovým řadičem s podporou DDR5-4800.

Dodejme, že nové Xeony budou konkurovat procesorům AMD Threadripper, které aktuálně nabízejí maximálně 64 fyzických jader, avšak nová generace by měla po vzoru serverových Epiců s kódovým označením Genoa toto číslo posunout až na 96.

Přijdou i základní desky se dvěma sockety
Platforma Sapphire Rapids-112L však bude mít i svou variantu pro nejnáročnější se základními deskami vybavenými čipsetem s označením W741 a až dvěma sockety LGA 4677. Procesory jsou označeny jako Sapphire Rapids-SP, které však integrují 80 linek PCI Express 5.0. Také zde bude podporována pouze technologie Turbo Boost 2.0 a násobič nebude odemčen. Dvě patice na základní desce však znamená možnost nakonfigurování systému s až 112 fyzickými jádry a celkem 160 linkami PCI Express 5.0.

Kromě toho výrobce chystá i slabší odnož s názvem Sapphire Rapids-64L, které budou pasovat do stejného socketu. V tomto případě můžeme počítat s maximálně 24 fyzickými jádry a 45 MB L3 cache.

Nemá chybět funkce automatického Boostu, přičemž nadšenci nebudou ochuzeni ani o možnost jednoduchého přetaktování. Paměťový řadič bude mít v tomto případě čtyři kanály, procesory integrují 64 linek PCI Express 5.0, přičemž Intel uvádí základní TDP 225 W. V praxi však opět může být výše.

Žádné Meteor Lake pro desktop?
Rok 2023 se však už měl nést i ve znamení mainstreamových čipletových procesorů. Výrobce nám totiž sliboval procesory Meteor Lake, jejichž procesorová část měla být produkována novou technologií Intel 4. Jak ovšem ukazuje aktuálně uniklá roadmapa, do desktopu tyto procesory podle všeho nedorazí.

Nedávno se přitom na internetu objevil snímek z prezentace, kde firma uvádí, že zmiňovaný výrobní proces Intel 7 je aktuálně ve stádiu rozjíždění, což nám dávalo naději uvedení Meteor Lake v roce 2023. Pokud však tato generace čipů na trh dorazí, téměř jistě půjde jen o modely pro notebooky ai to zřejmě úsporné s nízkým TDP a frekvencemi.

Nestalo by se to poprvé, i při přechodu na 10nm technologii Intel opatrně uváděl na trh nejspíš jen nejslabší procesory pro štíhlé notebooky. Nová technologie zpočátku vyžaduje optimalizace a umožňuje rentabilně vyrábět jen menší čipy s nižšími frekvencemi.

Intel však pro segment mainstreamu ve stolních počítačích nezůstane jen u současných procesorů Raptor Lake. Aby si udržel jako-takou výkonnostní konkurenceschopnost vůči nabídce AMD, na třetí kvartál 2023 chystá uvedení Raptor Lake-S Refresh. V tomto případě lze očekávat identickou architekturu a jen o něco výše takty. Zřejmě nedojde ani k navýšení počtu jader, takže top model bude mít 8 výkonných a 16 úsporných. Zda to bude stačit k překonání chystaných AMD Ryzen s 3D V-Cache pamětí, je prozatím sporné.

Prezentace kromě toho prozrazuje, že s Raptor Lake Refresh nepřijde žádná nová generace čipsetů a základních desek. Vrcholem nabídky tak zůstane čipová sada Z790, kterou doplní H770, B760, H610 a pro byznys sféru Q670.

Nejnovější příběhy

- Komerční sdělení -pr článek