Úterý, 28 března, 2023
DomůRady a NávodyUdělejte si z bytu zelenou oázu

Udělejte si z bytu zelenou oázu

Date:

Nenechte si ujít

Magie 

Magie je obklopena mnoha mýty a legendami a má...

Jak přežít na pracovním trhu v době recese

Současná ekonomická situace asi netěší nikoho z nás. Někteří však mají to štěstí, že si mohou stěžovat...

Zbavte se nálepky lenocha

Možná jste se v určitém období profesně nesnažili tak, jak byste měli či mohli,...

Velký únik Intelu: Příští rok přijdou nové high-endové procesory i refresh mainstreamu

V prvním kvartálu se máme dočkat očekávaných Sapphire Rapids,...
- Komerční sdělení -časopis

Pokojové rostlinky dokáží příjemně osvěžit všechny interiéry. Ale kromě toho, že pohladí váš zrak, mají i jiné užitečnější funkce. Pohlcují mnohé nečistoty v místnosti, vyrábějí nový kyslík a působí uklidněně. Nemusíte být ani moc zručný zahrádkář, vhodná alternativa se najde vždy.

Co kde umístit?
I když zelené porosty můžete umístit v kterékoli místnosti v bytě nebo domě, měli byste zohlednit podmínky, které vyžadují pro existenci. Ze všeobecných pravidel platí, že byste neměli ukládat květiny na tak oblíbené místo jako je k oknu. Pokud jej totiž pravidelně otevíráte, rostliny jsou vystavovány extrémním změnám teploty. Pokud přes sklo na nich hřejí silné paprsky slunce, z otevřeného prostoru proudí studený vzduch. Stejné teplo jde na ně iz radiátorů, které jsou většinou také pod okny. Květináče byste neměli ukládat také k elektrickým spotřebičům.

Jelikož v kuchyni je díky vaření větší vlhkost než ve zbytku bytu, můžete zde dát exotičtější rostliny, které milují teplo. Z praktických důvodů se do těchto prostor hodí i různé bylinky nebo keříčky s papričkami. Neplní jen okrasnou funkci a navíc taková bazalka příjemně provoní celý prostor. Pokud jste se rozhodli pěstovat tyto pochutiny, zasaďte si je přímo ze semínek. Drobné keříčky, které naleznete v supermarketech jsou vhodné k okamžitému použití, nikoli k dlouhodobému pěstování. Když máte koupelnu s oknem, můžete zde pěstovat tropické druhy jako je například asparagus nebo popínavý břečťan. Do haly se hodí květiny ve velkých květináčích. Zútulnit ji můžete větší palmou nebo fíkusem. V obýváku se můžete zcela vyřádit. Hodí se zde většina rostlin. Na jejich rozmístění je třeba už jen zohlednit polohu pokoje a tedy, na kterou světovou stranu je otočeno okno.

Nenáročné rostliny
Pokud patříte mezi ty zapomnětlivce, kterým květiny vždy zahynou kvůli nedostatku vody a péče, nezoufejte. Kaktusy skutečně nevyžadují vaši zvýšenou pozornost. Pokud jim nedáte dostatek tekutin, chvilku bez nich přežijí. Existuje mnoho druhů a když se jim budete dobře věnovat, odmění vás vzácnými květinami. Stejně vděčná je i kala, kterou přezdívají i pouštní růže. Jak to vyplývá z její přezdívky, opravdu nepotřebuje mnoho vody. Stačí ji zalévat jednou za dva týdny. Má netypické listy a potřebuje dostatek slunce, takže se hodí do bytů orientovaných na jih. Když vás od pěstování květin odrazuje péče o ně, možná vás přesvědčí alespoň výzkumy vědců. Vyplývá z nich, že rostliny na sebe vážou prach a zlepšují tím ovzduší v místnosti. Také působí na člověka harmonicky a proto by se měli nacházet iv kancelářích a jiných pracovních prostorách.

Nebezpečné druhy
Potěšení ze zelené okrasy vám může pokazit například nesprávná manipulace s nimi. Šťáva ze zlomených listů pryšce ohnivého a nejkrásnějšího, krotonovce strakatého a dieffenbachie je jedovatá a může způsobit nežádoucí kožní reakce. Proto je vhodné manipulovat s nimi opatrně a v ochranných rukavicích. Píchnutí fíkovníku nebo palmy vám může způsobit infekci rány. V blízkosti dětí byste neměli mít vystaveny květiny s bobulovými plody, které si mohou splést s ovocem. V ložnicích byste zase neměli mít rostliny se silným aroma. V této místnosti máte odpočinek a těžká vůně vám může přivodit bolesti hlavy.

Zeleň a feng šuej
Hlavním pravidlem feng šuej je neozdobovat prostory umělými a zejména sušenými květinami. Je v nich totiž skryta mrtvá energie, která symbolizuje vyhaslý život. Pravým opakem jsou kvetoucí rostliny. Dodávají bytu novou energii a proto pokud nemáte zrovna rozkvetlý některý z květináčů, tak si pořiďte alespoň nějakou kytici do vázy. V obýváku byste měli mít bambus, mandarinkovník nebo citrónovník, které symbolizují prosperitu. Květy růžové barvy zase znamenají harmonii a lásku. V ložnici byste podle této metody neměli mít více než jeden květináč, jinak byste mohli mít narušený spánek. Kaktus nad záchodem zase vsaje veškerou špatnou energii z této místnosti. Pro zachování pozitivní energie čchi byste měli dát do všech rohů kuchyně květináč, čímž opticky zaoblíte prostory.

Nejnovější příběhy

- Komerční sdělení -pr článek