Úterý, 28 března, 2023
DomůRodinaPokud si myslíte, že je vaše dítě tučné, pravděpodobně se jím stane

Pokud si myslíte, že je vaše dítě tučné, pravděpodobně se jím stane

Date:

Nenechte si ujít

Magie 

Magie je obklopena mnoha mýty a legendami a má...

Jak přežít na pracovním trhu v době recese

Současná ekonomická situace asi netěší nikoho z nás. Někteří však mají to štěstí, že si mohou stěžovat...

Zbavte se nálepky lenocha

Možná jste se v určitém období profesně nesnažili tak, jak byste měli či mohli,...

Velký únik Intelu: Příští rok přijdou nové high-endové procesory i refresh mainstreamu

V prvním kvartálu se máme dočkat očekávaných Sapphire Rapids,...
- Komerční sdělení -časopis

To, jak rodiče vnímají své děti, má vliv i na jejich vnímání sebe samých.

Pokud rodič otevřeně prohlašuje, že jeho dítě má nadváhu, je vysoká šance, že během vyrůstání se hmotnost tohoto dítěte zvýší. Tvrdí to australská studie publikovaná v polovině ledna v magazínu Psychological Sience.

Vědci v rámci ní zkoumali a porovnávali 2823 rodin, přičemž požádali rodiče čtyř- a pětiletých dětí, aby zhodnotili, zda jejich hmotnost považují za normální, nebo mají jejich děti podváhu, nadváhu nebo vysokou nadváhu.

Následně když měli tyto děti 12 a 13 let, výzkumníci jim předložili fotografie, na kterých byla vyobrazena různá těla a nechali děti vybrat to, které se jim podle nich nejvíce podobá. Také jim položili otázku, zda se v posledním roce snažili zhubnout.

Po deseti letech od prvního setkání (tedy když měli tyto děti 14 a 15 let) došlo k jejich finálnímu měření a vážení. Výsledky ukázaly, že děti, jejichž rodiče si už v dětství mysleli, že mají nadváhu a označili je za tučné, přibraly v průběhu let více, než ty, které rodiče označili za „normální“.

Děti ovlivněné stigmatem a názory
Taková zjištění podle vědců naznačují, že pokud rodiče hmotnost svého potomka vnímají negativně, podobně bude na své tělo nahlížet i samotné dítě. Při snaze zhubnout tak může dojít přesně k opačnému výsledku a dítě ještě více přibere.

Vedoucí výzkumu Eric Robinson a Angelina Sutinová tvrdí, že děti, které během dospívání nabyly větší hmotnosti, byly ovlivněny stigmatem „dítěte s nadváhou“, kterou jim přisoudili rodiče.

Ve výsledku přitom nezáleželo na tom, zda dítě mělo nadváhu opravdu, nebo si to rodiče jen mysleli, když říkali svůj názor.

Vědci tato zjištění potvrdili i tím, že přezkoumali data z obdobně zaměřené irské studie, které se zúčastnilo téměř 6 tisíc rodin. Vzorec o negativním vnímání rodičů a přibírání dětí během dospívání se zopakoval.

Autoři Robinson a Sutinová však vysvětlili, že názory rodičů ještě nutně neznamenají přímou příčinu nárůstu hmotnosti dítěte (tedy není mezi nimi kauzalita). Jedná se však o významný faktor, který ovlivňuje chování a názory dětí a může mít nechtěný negativní dopad na jejich zdraví.

Nejnovější příběhy

- Komerční sdělení -pr článek