Počítačem řízené obráběcí stroje jsou fascinující technologie, která dokáže úplné divy. Ani sebelepší stroj však nedokáže poroučet fyzikálním zákonům. Přesně proto musíte počítat s celou řadou případných rizik. Jaká měřidla vám pomohou s kompletní kontrolou každého rozměru?
Citlivý svět setin milimetru
Udržovat přesnosti na setiny milimetru opravdu není žádná hračka. Ve světě takto nepatrných rozdílů si musíte dávat pozor na spoustu vnějších vlivů. Základem každého projektu je zkrátka a dobře neustálé měření a zkoušení všech důležitých rozměrů. S tímto úkolem vám pomůže několik základních druhů měřidel. Chcete zrovna změřit desetiny milimetru? Pak potřebujete digitální posuvná měřítka.
Vidíte na výkrese setiny? V takové situaci vám bude digitální posuvné měřítko k ničemu. Místo něho si vezměte do ruky mikrometrické měřidlo, které si poradí s měřením vnějších rozměrů. Hloubku změříte hloubkoměrem. Rozměry otvoru zase dutinoměrem. Co si počít v situaci, kdy potřebujete vyzkoušet vystředění rotačního obrobku? Správnou odpovědí je úchylkoměr. S touto kombinací vyřešíte drtivou většinu běžných úkolů.
Nezapomínejte ani na kalibry a další pomůcky
Každý obráběč musí mít k dispozici nejen pestrou škálu měřidel, ale i nejrůznějších kalibrů. Ve výsledku ve svých šuplících najdete desítky jednotlivých pomůcek pro měření a zkoušení. Jejich pořízení není zrovna nic levného. Přesně proto byste si měli vyhledat nejvýhodnější dodavatele. Dobrým příkladem je populární online obchod Meridla.cz. V něm si snadno naklikáte veškeré potřebné pomůcky, a to včetně nástrojů a produktů pro upínání obrobků. Budete-li objednávat pravidelně, dočkáte se zajímavých množstevních slev. Každou objednávku přitom obdržíte do dvou až tří pracovních dní.